Tadžikų kultūros diena

-

Tadžikų kultūros diena

2021 m. lapkričio 28 d., sekmadienį, Vilniaus rajono Nemėžio kaimo klube Lietuvos tadžikų bendruomenė surengė Tadžikų kultūros dieną. Renginys vyko pagal VA Caritas kartu su partneriais Menų agentūra „Artscape“ ir Pabėgėlių taryba organizuojamo projekto „Tiltai per bendruomenes“ „Šeimos savaitgalių“ veiklą, finansuojamą iš Nacionalinės 2021-2027 m. prieglobsčio migracijos ir integracijos fondo programos. ir koordinuoja VA Caritas Užsieniečių integracijos programa. Iš įvairių Lietuvos bendruomenių susirenkančios šeimos per pastaruosius penkis mėnesius tapo žinomos kaip Šeimos savaitgalis ir skatina prieglobstį gavusių migrantų integraciją į Lietuvos visuomenę. Tadžikų kultūros dienoje dalyvavo apie 70 žmonių, atstovavusių Lietuvos, Tadžikų, turkų, uzbekų ir kitoms bendruomenėms, gyvenančioms Vilniaus, Kauno ir … rajonuose. Renginyje dalyvavo ir kviestiniai svečiai – Morgana Daniele – Lietuvos Nacionalinio Seimo narė, Tadžikistano kilmės, šiuo metu gyvenanti Gruzijoje, rašytoja ir žurnalistė Olegas Panfilovas.

Renginio pradžioje sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Carito atstovė Renata Maciunskaitė-Zujienė ir Tadžikistano-Baltijos kultūros centro direktorius Shohnaim Karim, kuris buvo atsakingas už Tadžikų kultūros dienos organizavimą ir vedimą. Tada viskas buvo organizuojama tradiciniu tadžikų būdu: garbingi svečiai susėdo ant tautinės katės (medinės estakados, puoštos raštais), apklotos tautiniais kurpača (medvilniniais čiužiniais) ir pagalvėmis. Viduryje buvo išklota tadžikų dastarkhan (tradicinė staltiesė su maistu), papuošta nacionaliniais patiekalais. Korano deklamatorius – Qari Abdushukuras mintinai deklamavo surą iš šios šventos knygos, o ją užbaigus, išminties žodžius tarė Lietuvos tadžikų bendruomenės senolis Dodojonas Jakubovas, linkėdamas visiems susirinkusiems ramybės ir sėkmės. Tadžikistano-Baltijos kultūros centro atstovė išsamiai kalbėjo apie ,,kat” paskirtį ir naudojimą tadžikų kasdienybėje, o Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto studentas Sinoi Bobojon išvertė kalbą į anglų.

Po to sekė liaudiškų drabužių paroda, kurioje buvo rankomis siuvinėtos vyriškos ir moteriškos kepurės, drabužiai iš tradicinių medžiagų, tautiniai moteriški papuošalai, tradicinė nuotakos vestuvinė suknelė, tradicinės megztos Pamyro kojinės ir kiti aksesuarai. Dalyvių dėmesį ypač patraukė rankomis siuvinėta didelė raudona lovatiesė, kuri dažniausiai kabinama jaunavedžių kambario kampe ir pirmąsias tris jų medaus mėnesio dienas tarnauja kaip privatus kampelis jaunavedžiams.

Viena patraukliausių Tadžikų kultūros dienos laidų buvo trijų garsių tadžikų virtuvės patiekalų – qurutob (tradicinis maistas iš duonos ir qurut, džiovintų sūrio rutuliukų), sambusos ir oshi ugro (rankų darbo makaronų) – gaminimo meistriškumo pamokos. moterų – namų virėjos iš tadžikų bendruomenės. Renginio dalyviai tuo pat metu gavo informaciją apie šių patiekalų gaminimo namuose būdą, taip pat apie šių nacionalinių patiekalų ingredientus.

Po to svečiai buvo pakviesti paragauti gardaus tadžikiško plovo, kurį paruošė Tadžikų verslininkas Adam Buriev. Tadžikiškas dastarkhanas (stalas) taip pat buvo papuoštas tautinių paplotėlių, chalvos, sambusos ir kitų salotų bei saldumynų veislėmis. Tuo pačiu metu lankytojai klausėsi trumpos istorijos apie Tadžikistaną, kurią lydėjo vaizdo medžiaga apie šios 9 milijonus gyventojų turinčios Vidurinės Azijos kalnuotos šalies gamtą.

Vėliau renginio lankytojai įdėmiai klausėsi vietinės mokyklos tadžikų moksleivės Soros kalbos, kuri lietuviškai pasakojo, kodėl jai patinka Lietuva, ir deklamavo savo neseniai parašytus eilėraščius apie šią nuostabią Baltijos šalį. Šilti prisiminimai apie didžiąją gyvenimo dalį Tadžikistane praleidusį etninį žydą Olegą ir lietuvį Anatolijų liko nepamirštami. Lietuvos nacionalinio Seimo deputatė Morgana Danielė ir vietos dziudo trenerė Andrej Klokov pasidalijo ryškiais Tadžikistano kultūros dienos įspūdžiais, kvietė bendruomenes į draugystę ir tarpusavio supratimą.

Beveik kiekvienas tadžikų bendruomenės narys aktyviai dalyvavo organizuojant ir vedant šį renginį, o tai neabejotinai turėjo teigiamos įtakos tautinio stalo gausai ir spalvingiems pasirodymams. Norėtume ypač atkreipti dėmesį į Tadžikistano jaunimo indėlį. Ypač šią dieną Parvina visus nustebino savo kelionių vadovo sugebėjimais. Profesinės kolegijos studentė Najiba naujai susikūrusios bendruomenės istorijai nufotografavo įdomias Tadžikų kultūros dienos akimirkas. Nasrullo, parodydamas savo valdymo sugebėjimus ir vadovavimo žudynes, įrodė, kad ateityje jam nesunkiai pavyks surengti tokius renginius.

Naujausios žinutės

POPULIARIOS KATEGORIJOS